مارا دنبال کنید:
امروز سه شنبه 12 مهر

چشمه مرتضی علی


توضیحات

چشمه شگفت‌انگیز مرتضی علی، پدیده‌ای نادر در طبس😍

تصور کنید که در یک رودخانه‌ی کوچک پاهایتان را از هم باز کنید، و در عین حال که پاهایتان در یک جریان آب است، به پای راستتان آب خنک برخورد کند و به پای چپتان آب گرم😳😳
اینجا چشمه_مرتضی_علی (ع) است، اعجابی در دل عجیب‌ترین کویر ایران، پدیده‌ای نادر در طبس!

👈 اگه تعجب کردید لایک کنید و بفرستید واسه دوستاتون تا دلیلش رو بگم 😍😍👉

✅ این چشمه را مرتضی_علی نامیده‌اند؛ چون آب گرم آن از چشمه‌ای به نام مرتضی علی تامین می‌شود. آب این چشمه به خاطر وجود میزان بسیار بالای املاح و مواد معدنی، غلظت زیادی دارد و به همین دلیل تا ۳۰۰ متر به موازات آب‌های سرد حرکت می‌کند، اما اختلاف غلظت مانع ترکیب شدن آب گرم و سرد می‌شود.

✅ در سمت راست دره، چشمه‌های آبگرم و در سمت چپ، چشمه‌های آب سرد قرار دارند و به محض آن که شما پای‌تان را در آب بگذارید این اختلاف دما را به راحتی احساس می‌کنید. گاهی اختلاف دمای آب چشمه‌ها با هم به ۱۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد که در نوع خود بی نظیر است.

✅ این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری شهر طبس واقع شده‌است. پس از گذر نمودن از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود ۵ کیلومتر مسیر را باید به صورت پیاده طی کرد که عمدتا از آب عبور می‌کنند و لذا شاید مناسب سالمندان، ناتوانان و معلولان حرکتی و خردسالان نباشد.

📍خراسان جنوبی، شهرستان طبس، روستای خرو‌


❌❌ چرا چشمه مرتضی علی؟؟‌

✔️ وجود چشمه‌های آب گرم و سرد در یک بستر و به موازات یکدیگر در این دره یک پدیده بسیار اعجاب‌انگیز است که نظیرش را به این راحتی‌ها پیدا نخواهید کرد.

✔️ این چشمه علاوه بر همه ویژگی‌هایش خواص درمانی نیز دارد و بسیاری از گردشگران به خاطر خاصیت درمانی چشمه‌های مرتضی علی از آن بازدید می کنند.

✔️ در انتهای مسیر چشمه نازک‌ترین و بلندترین سد قوسی جهان یعنی سد قوسی عباسی قرار دارد.

✔️ در میان دیواره‌های چشمه مرتضی علی قبرهای بسیار قدیمی وجود دارد که متعلق به زرتشتیانی است که سال‌ها پیش در این حوالی زندگی می‌کرده‌اند.


ویدئوهای مرتبط

نظر خود را ثبت کنید

Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: ميدان دربند، كاخ سعدآباد، روبروي دفتر مديريت، ساختمان تلويزيون گردشگري
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com