مارا دنبال کنید:
امروز یکشنبه 3 تیر

باغ موزه دفاع مقدس


توضیحات

 

معرفی باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

باغ‌ موزه دفاع مقدس در اراضی عباس‌آباد قرار دارد. این باغموزه با  زیربنای ۲۰۵ هزار متر مربع (با احتساب محوطه‌سازی)، یک مجموعه کم‌نظیر و دیدنی است.

این مجموعه با بهره‌گیری از نگاه آمیخته به هنر هنرمندان، تصاویری ازمقاومت خرمشهر (از لحظه اشغال، دفاع و آزادسازی) را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران کجاست؟

باغ موزه دفاع مقدس تهران در بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، رو‌به‌روی پارک طالقانی قرار دارد. برای دسترسی می‌توانید با استفاده از متروی خط یک (کهریزک-تجریش) خود را به یکی از ایستگاه‌های حقانی یا همت برسانید. موزه در فاصله کمی از هر دو ایستگاه قرار دارد. با استفاده از تاکسی‌های ونک‌، ولیعصر و نوبنیاد نیز می‌توانید به باغ موزه دفاع مقدس دسترسی داشته باشید. این مجموعه دارای پارکینگ است و نگرانی بابت پارک خودروی خود نداشته باشید.

تاریخچه باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

مطالعات اولیه پروژه باغ‌ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت، در آذر ماه ۱۳۸۳ آغاز شد و پس از بررسی طرح اولیه طی جلسات متعدد، در ابتدای سال ۸۵ به تصویب رسید. سپس طراحی موزه به مسابقه گذاشته شد و ۲۵۰ گروه در مسابقه شرکت کردند که از بین آثار دریافتی ۴۲ اثر به دبیرخانه تحویل داده شد. این موزه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران، اعضای شورای شهر و مقامات لشکری و کشوری در شهریور سال ۱۳۹۱ افتتاح شد. در اواخر سال ۱۳۹۵ با اعمال تغییراتی در ساختار و اهداف، این مجموعه به «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» تغییر نام داد.

بخش‌های باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران از تعدادی تالار و یک قسمت انتهایی (یادمان دفاع مقدس) تشکیل می‌شود.

تالار پروانه‌ها

در میان تالارهای مختلف این باغ‌ موزه تنها تالار پروانه‌ها جنبه موزه‌ای دارد. این تالار برای معرفی سرداران دوران دفاع مقدس در نظر گرفته شده است. دیگر تالارها جنبه رویدادی دارند و می‌توان تمام اتفاقات دوران دفاع مقدس را در آن به‌شکل زنده در همان حال‌و‌هوا دید. این تالار به این جهت پروانه‌ها نامیده شده است که به یاد شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و نیز معرفی فرماندهان شهید می‌پردازد.

تالار آستانه

تالار آستانه بخش دائمی موزه و نمایش‌دهنده مجموعه وقایعی است که در فاصله سال ۵۷ تا آغاز جنگ منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد. همچنین روزهای آغازین جنگ تحمیلی را نیز در این تالاربه تصویر کشیده‌اند.

تالار حیرت و واقعیت

تالار حیرت و واقعیت نمایش‌دهنده حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی است. در روزهایی که مردم از پیروزی انقلاب شادمان بودند و نظام اسلامی ایران در حال شکل‌گیری بود، حمله رژیم بعثی به ایران با حمایت آمریکا مردم را حیرت‌زده و شوکه کرد. ملت ایران در طول دفاع از خاک خود در جنگ تحمیلی، حقانیت خود در دفاع از ارزش‌ها را به جهانیان ثابت کردند، حقانیتی که در این تالار به تصویر کشیده می‌شود.

 


ویدئوهای مرتبط

نظر خود را ثبت کنید

Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساختمان آرپا
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com