مارا دنبال کنید:
امروز دوشنبه 1 مرداد

برگزاری آیین شکرگزاری "سرزه" هیزج

آیین شکرگزاری چشمه "سرزه" هیزج از توابع قهاوند امروز ۱۶ اردیبهشت‌ماه با حضور تعدادی زیادی از علاقمندان، دوستداران طبیعت، هنرمندان، نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی برگزار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در حاشیه این آیین به خبرنگار ایسنا گفت: یکی از مهمترین رسالت‌های وزارتخانه میراث فرهنگی حفاظت، احیا و معرفی میراث ناملموس است چرا که این میراث در کش‌وقوس آسیب‌های فضای مجازی، فراموشی و تهدید است.

وی با اشاره به اینکه ثبت و مستندسازی از میراث ناملموس اولین گام در حفظ آن است، تصریح کرد: در استان همدان ۹۰ اثر ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که حدود ۶۵ اثر طی دو یا سه سال اخیر ثبت شده است.

مالمیر با بیان اینکه برخی از میراث ناملموس در راستای توسعه گردشگری سهم بسزایی دارند، اظهار کرد: یکی از زیباترین این آیین‌ها جشن "سرزه" است که شکرانه آب محسوب می‌شود و مردم روستا صدها سال این جشن را در اردیبهشت و با حضور سر چشمه و پختن شیر برنج برگزار می‌کنند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان ادامه داد: پس از ثبت آیین در سال ۹۸ سه جشنواره با همت مردم و دست اندرکارن برگزار شد و امیدواریم با تکمیل زیرساخت‌ها شاهد اجرای تورهای گردشگری و توسعه این صنعت در منطقه باشیم.

وی همچنین از انتشار کتاب شناسنامه میراث ناملموس استان طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: به زودی کتاب شناسنامه میراث ناملموس استان منتشر و وارد بازار نشر می‌شود.

مالمیر در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: در کنار معرفی و احیای این میراث ارزشمند، برگزاری جشنواره‌های مختلف به معرفی و ترویج بهتر و توسعه اقتصادی و گردشگری کمک زیادی می‌کند.

به گزارش ایسنا، چشمه "سرزه" روستای هیزج از توابع قهاوند به عنوان میراث ناملموس همدان و با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و اهالی روستا سال‌هاست در اردیبهشت‌ماه آیین شکرگزاری آب را در کنار چشمه برگزار می‌کنند.
 

تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساختمان آرپا
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com