مارا دنبال کنید:
امروز دوشنبه 7 خرداد

پنیر خرما


توضیحات

پنیر خرما

پنیر خرما و خواص آن را بهتر بشناسیم

پنیر خرما یا قلب نخل که با عنوان Heart of palm ، ماده سفید رنگی است که از قسمت مرکزی انواع درخت نخل به دست می‌آید. پس از فصل برداشت، درختان جوان چهار تا پنج ساله هرس می‌شوند تا هسته داخلی سفید رنگ و خوراکی آنها نمایان شود.  سپس این قطعات سفید که در واقع همان پنیر خرما هستند به صورت طولی بریده می‌شود. پنیری که از نمونه های مختلفی از نخل بدست می آید در طعم، اندازه و میزان تردی متفاوت هستند.

پنیر نخل به ماده ترد، سفیدرنگ، خوردنی و شیرین بخش میانی سر درخت خرما گفته می‌شود. پنیر نخل در استان هرمزگان کور و در بوشهر غاپ نامیده می‌شود که برای دستیابی به آن معمولاً سر درخت را می‌اندازند و برگ‌ها و لیف‌های دور برگ‌ها را تا رسیدن به میانه و پنیر نخل، جدا می‌کنند.پنیر نخل در واقع ماده اولیه تشکیل تنه و برگ‌های نخل پیش از مرحله چوبی شدن است. اگر چه بعضی از عشایر عادت دارند برای مهمان مهمی که سر می‌رسد گوسفندی قربانی کنند، حال اینکه مردم مناطق کویر به جای گوسفند یکی از درختان نخل‌شان را سر می‌زنند. در این میان در شهرهایی که درخت خرما وجود دارد رسم بر این است تا هرگاه اهالی مهمان ویژه‌ای دارند، یکی از درختان خرمادرخت پیر را سر بریده و پنیر خرمای آن را پیشکش‌ او می کنند. پنیر نخل که در اصطلاح محلی به آن غاپ می گویند با رنگ سفید، در همه فصل های سال به دست می آید و در فصل های پر بارش از طعم شیرین تری برخوردار است.


ویدئوهای مرتبط

نظر خود را ثبت کنید

Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: ميدان دربند، كاخ سعدآباد، روبروي دفتر مديريت، ساختمان تلويزيون گردشگري
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com