مارا دنبال کنید:
امروز یکشنبه 3 تیر

گلفشان نفتلیجه


توضیحات

گلفشان نفتلیجه

گلستان استانی سرسبز و دلپذیر در شمال کشور است که دارای آثار تاریخی و مناظر طبیعی فراوانی است. آبشارهای خیره‌ کننده ‌ای مانند کبودوال، لُوه، پارک ملی گلستان و پارک جنگلی النگدره، تالاب‌ های زیبای گمیشان و آلماگل، گنبد قابوس و دیوار گرگان از این جاذبه‌ ها هستند. اما چشم ‌انداز عجیب و نایاب به نام گِلفشان یا گل فشان نیز در گلستان وجود دارد. گلفشان یارن قارق، اینچه گوبکلجه و نتفلیجه؛ نام ‌های مختلف گلفشان ‌های این استان هستند. در این مقاله قصد داریم به گلستان و شهرستان گمیشان برویم و گلفشان نفتلیجه را در نزدیکی گُمیش تپه ببینیم

گلفشان نفتلیجه یکی از دیدنی‌ های بندر ترکمن است که در ارتفاع ۲۶ متری از سطح دریا واقع شده و شکل مخروطی دارد. این گلفشان به ارتفاع هشت متر و قطر ۵۰۰ متر می‌رسد و در راس آن یک دریاچه کوچک وجود دارد که از دهانه‌ی آن گِل رس، آب شور و گاز با فشار و غلظت بالا بیرون می ‌زند. این گلفشان جریان زیادی دارد و مواد خروجی آن نسبت به نمونه ‌های مشابه در جنوب کشور کمتر است. در این محل بوی نفت خام حس می‌ شود که البته زیبایی آن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

 چاله ‌های کوچک گاز نیز از جمله زیبای‌ های این گل فشان هستند که شبیه به آتش‌ فشان ‌های کوچک هستند. گلفشان نفتلیجه خواص درمانی دارد و گِل‌ های آن برای رفع بیماری ‌هایی مانند دردهای مفاصل و ستون فقرات و سختی مفاصل، بیماری ‌های عصبی، مراحل اولیه تنگی عروق و اسپاسم عضلانی مفید است و حمام گرفتن در گلفشان ‌ها به‌خاطر داشتن عناصر شیمیایی خاص در ترکیبات آن‌ ها برای بدن سودمند است.


ویدئوهای مرتبط

ویدئوهای مشابه

نظر خود را ثبت کنید

Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساختمان آرپا
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com