مارا دنبال کنید:
امروز یکشنبه 3 تیر

مسجد شیخ لطف الله


توضیحات

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از گنجینه‌های ارزشمند میدان نقش جهان اصفهان است. میدانی تاریخی که هر گوشه‌اش را که بنگرید جلوه‌ای از معماری ایرانی مقابل چشمان‌تان قرار می‌گیرد و به سبب ارزش تاریخی و فرهنگی‌اش در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

مسجد شیخ لطف‌الله شاید نسبت به همتای دیگرش در میدان نقش جهان،‌ یعنی مسجد امام، به جز گنبد تماشایی‌اش جلوه‌ی بیرونی باشکوهی نداشته باشد. اما کافی است پا به درون این مسجد بگذارید تا از زیبایی معماری و تزئینات به کار رفته در این بنا شگفت‌زده شوید. کاشی کاری‌های مسجد شیخ لطف‌الله در کنار گنبد آن از جذاب‌ترین بخش‌های این بنا است.

ورودی مسجد شیخ لطف‌الله نیز همانند مسجد امام زاویه‌ای ۴۵ درجه‌ای با قبله دارد. برای حل این مشکل راهرویی طراحی شده است که با گذشتن از آن و ورود به مسجد رو به قبله قرار می‌گیرید. در حالی که از بیرون مسجد هیچ اثری از این انحراف دیده نمی‌شود.

از طرفی مسجد شیخ لطف‌الله مناره و شبستان ندارد و این موضوع در معماری مساجد ایران نادر است.

با ورود به مسجد و نگاهی به بالای سر خود، شگفت‌زده می‌شوید! گنبد مسجد شیخ لطف‌الله یکی از زیباترین گنبدهای ایران است. عظمت و تزئینات این گنبد هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد. به خصوص وقتی که نور از پنجره‌ها به درون راه پیدا کند و بازی رنگ و نور آغاز شود و طاووس معروف مسجد روی پوشش داخلی گنبد شکل می‌گیرد. ۱۶ پنجره دور تا دور گنبد مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارند که باعث می‌شوند در تمام طول روز بخشی از نور خورشید به درون مسجد راه پیدا کند.


نظر خود را ثبت کنید

Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
تلویزیون گردشگری

تلویزیون اینترنتی کردشگری با به اشتراک گذاشتن ویدئو از نقاط مختلف و بکر ایران شما را با ایران و جهان از نزدیک آشنا میکند و راهکارهای گسترش صنعت گردشگری را در ایران و نقاط دیدنی جهان بررسی میکند و راهکارهای سفر ارزان را به شما آموزش میدهد.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساختمان آرپا
تلفن : ۰۹۱۲۲۰۵۱۰۵۸
پست الکترونیکی: tvsafar.info@gmail.com